Filmy, které se zapsaly do historie

V historii kinematografie můžeme nalézt spoustu zajímavých filmů. Jen některé z nich však skutečně vstoupily do historie nejen svého oboru, ale i umění jako takového.

Hned zkraje musíme samozřejmě zmínit proslulou Cestu na Měsíc, krátký snímek z roku 1902. Ačkoliv jeho stopáž čítá pouhou čtvrthodinu, lze tento film považovat za první skutečný blockbuster v historii filmografie. Dnes se nám samozřejmě již může zdát směšným, ve své době však byly použité technologie tím vůbec nejlepším, co se nabízelo – a režisér Georges Méliès tímto dílem položil základy populární kinematografie jako takové.

Podobně převratným dílem bylo i Zrození národa (1915). Dnes je tento snímek proslulý zejména svým rasistickým námětem a neuvěřitelnou tříhodinovou délkou, ve své době však byl naprosto přelomovou ukázkou toho, co se s filmem dá dělat.

Do podobného soudku patří i Křižník Potěmkin (1925) od slavného Sergeje Ejzenštejna, který i dnes patří mezi nejslavnější režiséry všech dob. Kromě toho, že se ve filmu vůbec poprv640px-Citizen_Kane-Joseph_Cottené v hojné míře uplatňuje technika montáže, je tento snímek znám také jako jeden z nejlepších propagandistických filmů vůbec.

V roce 1941 se pak na scéně objevil Orson Welles se svým Občanem Kanem. Tento film je revoluční především svým přístupem k různým vypravěčským postupům. Vůbec poprvé se někdo pokusil použít nezvyklé úhly záběrů, rafinovaná aranžování pozadí i extrémní přiblížení k vyprávění příběhu – a díky tomu bude Občan Kane navždy patřit mezi stavební kameny světové kinematografie. A ani dnes vás z něj nebudou bolet oči!

Z novějších snímků pak zmiňme alespoň původní trilogii Hvězdných válek, která je i přes své staří stejně zábavná, jako byla před několika desítkami let. I přesto, že George Lucas v době natáčení původních filmů neměl k dispozici prakticky žádné moderní technologie, dokázal natočit něco, co i dnes stále ohromuje diváky po celém světě. Je však otázkou, zda neustálé natáčení nových dílů Hvězdných válek Lucasův odkaz nakonec nedegraduje.