Nejzajímavější filmy o upírech

Zdá se nám, že s filmy o zombících se v poslední době takřka roztrhl pytel. Kde se však v tom zmatku ztratili námi tolik oblíbení upíři? Naštěstí se neztratili – jen se objevují v příbězích, ve kterých byste to možná nečekali.

Mezi ty úplně nejzajímavější kousky s upíry ve hlavní roli patří švédské drama Ať vejde ten pravý. Nezávislé filmy ze Švédska se do mainstreamu probojují jen zcela výjimečně, tento to však dokázal – a vy si jej rozhodně nesmíte nechat ujít. Je to sice trošku náročnější podívaná a do hororového scénáře se nakonec dostane i notná dávka romantiky, i přesto se však toto dílo řadí k tomu nejpozoruhodnějšímu, co v posledních letech vzniklo.1024px-Toyogeki-Movie_Toyooka002

Podobně zajímavý je i snímek Na prahu temnot z roku 1987. I v něm se snoubí typické upíří drama s romantikou – a kombinace je to veskrze povedená, a to tím spíše, že v hlavních rolích nenajdete žádnou z profláknutých tváří. Pokud hledáte něco příjemně osvěžujícího, tenhle kousek je právě pro vás.

Fanoušci experimentů si pak jistě přijdou na své při sledování filmu Byzantium: Upíří příběh. Tento neuvěřitelně melancholický snímek by sice nejspíše stejně dobře fungoval i bez toho, aby se v něm mihl byť jen jeden jediný upír, i přesto vám jej můžeme bez rozpaků doporučit. Nedívejte se na něj ale v případě, že chcete zhlédnout něco na zvednutí nálady.

Pokud máte naopak chuť na něco klasičtějšího, pusťte si původní Blade z roku 1998. Herecký výkon Wesleyho Snipese si zamilujete stejně jako zvláštními efekty nabité akční scény. Dvojka už tak dobrá není, ale rozhodně bychom vás od ní nechtěli odradit.

A když už se budete probírat filmy o upírech, rozhodně nezapomeňte ani na snímek, který celé upíři šílenství vyvolal. Upír Nosferatu z roku 1922 vás sice svým technickým zpracováním rozhodně neohromí, určitou krásu si však zachoval až dodnes.