Asi se mezi námi nenajde nikdo, kdo by si sem tam nepustil jen tak pro zasmání nějakou tu klasickou komedii. A že je z čeho vybírat! Komedie jsou totiž žánrem, který si žije tak nějak svým vlastním životem. Kterých pět komedií ale patří k tomu skutečně nejlepšímu, co od počátku filmové tvorby vzniklo?

Začněme tou skutečnou klasikou – filmem Podraz z roku 1973. Již letmý pohled na herecké obsazení, které uvádí Roberta Redforda a Paula Newmana, stačí k tomu, abyste si udělali obrázek o nejvyšší kvalitě tohoto filmového kousku. Za obsazením však ale nijak nezaostává ani scénář, který patří k tomu nejlepšímu, co se v komediálním žánru urodilo.

Pro příznivce ryze britského humoru máme připraven Život Briana od známého uskupení Monty Python (režíroval ho sám Terry Jones) – pokud vám nevadí lehce nekorektní humor, kDie_Ritter_der_Kokosnuss_Logoterému není nic svaté, je tahle komedie právě pro vás.

Pokud byste naopak chtěli něco více uhlazeného, jistě vás neurazí Forrest Gump s Tomem Hanksem v hlavní roli. Komedie se zde snoubí s dojemným příběhem o typickém obyčejném člověku, který se shodou náhod ocitá v různých důležitých momentech americké historie.

Jestli vás však zajímají spíše české filmy, pak jistě nepohrdnete legendárními Pelíšky, které se s železnou pravidelnosti objevují i na televizních obrazovkách. Musíme však podotknout, že tento film Jana Hřebejka si svůj legendární status naplno zaslouží. Vždyť který jiný český film obsahuje tolik lehce zapamatovatelných scén? Závěr snímku sice vyznívá poněkud hořko-sladce, až do poslední chvíle se však budete královsky bavit.

A pokud hledáte něco novějšího, pak vám můžeme doporučit jen pár let starý snímek Nedotknutelní od dvojice Olivier Nakache a Eric Toledano. Ačkoliv možná není tou klasickou komedií v přímém slova smyslu, můžeme vám garantovat, že se u něj zasmějete. A třeba vám i ukápne nějaká ta slzička štěstí – tohle je prostě snímek, ke kterému se budete dlouhou dobu vracet.