Proč jsou zombie filmy tak oblíbené?

Pokud v kinematografii vůbec existují nějaké archetypy, pak jistě musíme zmínit především romantické filmy a filmy točící se kolem zombíků. Skutečně – nějaký nový zombie film se prostě v kinech se železnou pravidelností objevuje prakticky měsíc co měsíc. Co za tím ale stojí? A zastaví se tohle šílenství vůbec někdy?

Přečetli jsme si mnoho teorií, proč jsou zombie filmy stále tak populární, ale jen jedna nás zaujala natolik, že se ji odvážíme přijmout za svou. Jde o teorii, že popularita zombie filmů přímo souvisí s tím, že žijeme ve velice turbulentních časech, ve kterých se na nás z každé strany valí předpovědi různých problémů, globálních ekonomických recesí a válek.

Zombie filmy nám totiž umožňují různé apokalyptické scénáře prozkoumat z naprosto bezpečné vzdálenosti. Všichni totiž víme, že to, co se odehrává ve filmech se zombíky, je naprosto nereálné. V něčem se to ale přece jen reálným scénářům podobá – jistě si všichni přece dovedeme představit, že se ocitneme v situaci, ve které nebudeme moci nikomu kolem nás věřit.

A právě možnost prozkoumávaní těchto scénářů je tím, co činí zombie filmy tak populárními. Díky nim si můžeme prožít různé apokalyptické scénáře bez toho, abychom se potom v noci neustálezombie-949915_960_720 budili ze spaní, protože zároveň tak nějak víme, že po nás ráno žádné masožravé obludy vzdáleně připomínající lidi nepůjdou. A dokud budeme žít v časech, ve kterých se bude o apokalyptických scénářích otevřeně mluvit, budou takovéto filmy nejspíše působit jako jakási psychologická obrana před tím, abychom se z takových scénářů kompletně složili.

Zatím to tedy vypadá, že budeme muset snést ještě několik stovek zombie filmů předtím, než se místo nich objeví něco podobného – a snad i lepšího a zajímavějšího. Ne snad, že by se nám kvalitních zombie filmů snad někdy zajedlo, ale přiznejme si to – kdy naposled jste viděli nějaký skutečně kvalitní film o zombících?